Tuesday, July 19, 2005



Valkoisen kukinnan teemaa jatkaa tässä köynnös nimeltään siipiköynnös (Tripterygium regelii). Nimi tulee lajin siipipalteisista hedelmistä. Tämä kukinta alkoi vähitellen jo reilu viikko sitten ja on ollut viikonvaihteen aikoihin voimakkaimmillaan. Nämä kuvat ovat Kaisaniemen kasvitieteellisestä puutarhasta sunnuntailta 17.7.2005, mutta itselläni olevat siipiköynnökset kukkivat myös tähän tapaan. Ne ovat vielä taimikasvatuspellossa ja muutamassa purkissa.

Lajin kasvaminen hedelmälliseen ikään tapahtuu jo nuorena; jopa kahden- kolmen vuoden ikäiset yksilöt voivat kukkia runsaasti. Se lisää tämän lajin arvoa ja suosittelen sen käyttöä lämpimästi, vaikka se hieman talvenarka onkin. Ilman tukea (säleikkö, puunrunko tms.) laji säilyy enemmän pensaana eikä se ole niinkään köyntelevä, mikä on myös huomionarvoinen piirre. Tällä viikolla siipiköynnöksen hedelmät alkavat ilmestymään nopeasti kukkien tilalle. Ne ovat vaaleanvihreitä, aluksi punertaviakin, syksyllä vaaleanruskeita ja melkein kukinnan veroisia näyttävyydessään.

Huomiona edellisiin merkintöihin liittyen mainitsen, että heisien, jasmikkeiden ja siipiköynnöksen lehdet ovat täysikokoisia selvästi ennen kukintaa. Se on siis poikkeus siihen, että kukinta seuraa heti lehtien täyteen kasvamisen jälkeen kuluvan kesän versoilla kukkivien kasvien parissa.

Lisää valkoista kukintaa esittelen seuraavan merkinnän Viikon kasvi- sarjassa, mutta en vielä tänään ehdikään tekemään ko. merkintää. Huomenna kuitenkin voitte tutustua erittäin huomionarvoiseen, mutta vielä valitettavan tuntemattomaan lajiin, jonka kukinta on juuri alkanut vähän myöhemmin kuin näiden edellisten lajien kukinnat; parasta kukintaa voi kuvata siitä lajista vasta viikon lopulla, mutta nuppuvaiheisetkin kuvat ovat ihan kivoja... Posted by Picasa

No comments: