
Vielä ennen Viikon kasvi -artikkelisarjan jatkoa laitetaan tähän esimerkkejä katsuran (Cercidiphyllum japonicum) hienon ruskan tilanteesta. Syyskuun 30. päivältä on jo esimerkit tässä blogissa noista kolmen ylimmän kuvan katsurasta, jolloin ruska oli sillä yksilöllä vielä häilyvässä vaiheessa. Nyt kirkkaus on edennyt häikäisevään vaiheeseen, vaikka tässäkin ollaan reilu viikko myöhässä tavanomaisesta aikataulusta. Kaikki kuvat ovat Kaisaniemen kasvitieteellisestä puutarhasta kuvattuna 8.10.2005.
Katsura on ruskaltaan poikkeuksellisen muunteleva. Alemmista kuvista nähdään, että värinä voi olla myös puhdas keltainen ja jopa erittäin vaalea sellainen. Punaiset värit ja eri tavoin kirjavat väriyhdistelmät ovat kuitenkin katsuralle myös hyvin tyypillisiä. Kirjavuus voi olla jopa kolmanneksi alimman kuvan kaltaista lehtisuonien myötäistä taidetta. Tummuuskin vaihtelee ja olenpa havainnut jopa kermanvalkoistakin ruskaa tällä lajilla vastapainona häilyvän vaiheen tummanpunaisille - violeteille väreille. Jokainen yksilö toistaa kuitenkin myös tässä tapauksessa uskollisesti joka syksy samanlaista kaavaa. Esim. tuo ylin esimerkki oli viime syksynäkin tuollalailla keltapunakirjava. Poikkeus tulee varhaisesta yöpakkasesta, joka keskeyttää lajin ruskan etenemisen palelluttamalla kaikki lehdet kerralla ja varistamalla ne heti pakkasen jälkeen.
Katsuran ominaisuuksiin kuuluu aikasemminkin mainitsemani mätänevien lehtien erittäin vahva imelä tuoksu. Noilla kuvauspaikoilla oli vasta hyvin vähän varisseita lajin lehtiä, mutta siitä huolimatta se tuoksu tuntui jo nenässä. Tällainen lämmin ja hitaasti lehtiä varistava, mutta hyvin mädäntymistä edistävä lokakuu suosii tuoksun kehittymistä ja voi pitkittääkin sitä erinomaisesti. Sanomattakin on selvää, että näiden lehtien sijoilleen jättäminen on hyvin suositeltavaa.
Alimmassa kuvassa on taustalla tyypillisen kesävihreänä kanadanpoppeli (Populus X canadensis "Regenerata") ja oikeassa reunassa hieman jo ruskaantuneena siperianlehtikuusi (Larix sibirica). Toiseksi alimmassa kuvassa alareunassa pilkistää rusotuomipihlajan (Amelanchier lamarckii) ruskaantumattomia lehtiä. Kolmanneksi ylimmässä kuvassa on vasemmalla elefanttiheinälaji (Miscanthus sacchariflorus), joka sopii hyvin yhteen kirkkaiden ruskavärien kanssa.

No comments:
Post a Comment