Wednesday, May 17, 2006



Hedesaarnivaahteran latvus.

Saarnivaahtera (Acer negundo) kukkii nopeasti metsävaahteran kukinnan alkuvaiheen aikana. Laji on kaksikotinen ja siitä on tässä kuvasarjassa viikolta 19 esimerkit; alimmat neljä kuvaa näyttävät hedesaarnivaahteran kukintaa ja ylimmät kaksi emisaarnivaahteran kukintaa. Kaikki kuvat on kuvattu Espoon Tapiolassa. Toiseksi alin ja ylin hedesaarnivaahterakuva on kuvattu tiistaina 9.5.2006 ja kaikki muut keskiviikkona 10.5.2006.

Alimmissa kuvissa nähdään hyvin, kuinka saarnivaahtera on itse asiassa tuulipölytteinen laji. Niinpä nuo hedekukintotertut ovat hyvin helposti tuulessa liehuvia, mikä havaitaan ylimmästä hedekukintaa näyttävästä kuvasta. Tuohon lopulliseen mittaansa ko. tertut pitenivät parissa kolmessa päivässä nopeasti tiiviistä rypäsvaiheesta. Aluksi hallitseva sävy oli rypäsvaiheessa tummanpunainen heteiden ponsien vuoksi, mutta tässä vaiheessa kellertävänoranssi kukkavarsien kirkkaiden sävyjen vuoksi. Samalla vaaleanvihreät lehdet ovat myös tulleet jo osittain hiirenkorvalle. Tällä viikolla hedekukinnot ovat jo varisseet pois nuorten lehtien ottaessa pääosan.

Emisaarnivaahtera eroaa kukinnoiltaan huomattavasti lajin hedeyksilöistä. Emikukintojen sävy on vaaleanvihreä - hieman kellertävä ja niitä ei juuri erota samaan aikaan hiirenkorvalle tulleista lehdistä, joiden seassa ne hedekukintoja selvästi pienempinä ovat. Nämäkin kukinnot alkavat kuitenkin pidentyä huomattavasti, kun kukinta on ohi ja siivelliset hedelmät alkavat muodostua. Saarnivaahteran hedelmätertut ovat pitkiä ja riippuvia.
Posted by Picasa

No comments: